Nieruchomości Katowice – jak szukać, dlaczego warto z biurem nieruchomości?

Od kilku lat można zauważyć nieustannie rosnące zainteresowanie na rynku nieruchomości w Katowicach. Mieszkania deweloperskie są sprzedawane, zanim jeszcze na dobre rozpocznie się ich budowa, a atrakcyjne oferty nieruchomości z rynku wtórnego znikają szybciej, niż jesteś sobie w stanie wyobrazić. Jak więc skutecznie szukać mieszkania, domu w Katowicach?

Jakie nieruchomości w Katowicach?

Rynek nieruchomości w Katowicach jest mocno rozbudowany. Realizowanych jest tu wiele inwestycji deweloperskich, szczególnie w modnych w ostatnich latach południowych dzielnicach. Mieszkania, domy z rynku wtórnego przed sprzedażą przechodzą generalny remont, dzięki czemu nierzadko stają się konkurencyjne wobec „nowych”. Tak samo chętnie szukane są mieszkania na wynajem, szczególnie w centrum miasta.

 

Lecz choć ofert jest wiele, znalezienie tej idealnej wcale nie jest takie proste. Te nieruchomości, które mają odpowiedni metraż, dogodny układ i są komfortowo urządzone, szybko „znikają”. Szczególnie jeśli do tego ich cena jest atrakcyjna. Nierzadko przeglądanie ogłoszeń i umawianie się na oględziny to zadanie na całe dnie, a nie każdy może sobie na to pozwolić. Dlatego podpowiadamy, jak robić to skutecznie.

Zakup mieszkania w Katowicach z biurem nieruchomości

Szukanie mieszkania w Katowicach z biurem nieruchomości ma wiele zalet. Zacznijmy od tego, że agencja, przed przyjęciem oferty, dokładnie sprawdza stan prawny mieszkań/domów. Dzięki temu potencjalni kupcy nie muszą się tym zajmować, dopytują jedynie o szczegóły. Większość pośredników ma wyłączność na sprzedaż konkretnych mieszkań, a więc tych ofert nie znajdziesz nigdzie indziej. Jednak największą zaletą jest to, że wystarczy przedstawić swoje wymagania, a specjaliści wynajdują nieruchomości, które je spełniają. Trzeba tylko… dobrze wybrać pośrednika. Biuro Veritas Nieruchomości to przede wszystkim duże doświadczenie na Śląsku, nie tylko w Katowicach, a do tego duża baza ofert mieszkań na sprzedaż lub na wynajem. Jeśli szukasz profesjonalnej agencji, ta powinna być dobrym wyborem.

 

A jakie są wady zakupu mieszkania z biurem nieruchomości? To opłata za tę usługę, wynosząca najczęściej 2-3% wartości mieszkania/domu. Ponosi ją kupujący lub sprzedający. Lecz nawet jeśli to na sprzedającym ciąży obowiązek jej uiszczenia, to zwykle wiąże się to z podwyższeniem ceny nieruchomości, więc w konsekwencji i tak płacić za to będziesz ty. Dodatkowo nie zawsze oferty przedstawione przez pośrednika będą ci odpowiadać. Jeśli zobaczysz kilka mieszkań i nawet nie będą się one zbliżać do ideału, to po prostu zmień biuro nieruchomości i szukaj dalej.

Ogłoszenia o nieruchomościach w Katowicach

Możesz też samodzielnie przeglądać ogłoszenia nieruchomości w Katowicach dzięki ogólnopolskim lub lokalnym serwisom. Tylko tu mamy małe ostrzeżenie – znajdziesz w nich nie tylko oferty pochodzące od prywatnych sprzedających, ale również od pośredników. Co więcej, te najatrakcyjniejsze szybko znikają, bo biura nieruchomości zgłaszają się do ogłoszeniodawców, oferując im swoje usługi i „przejmując” mieszkanie/dom.

Jak działać, gdy szukasz na własną rękę? Zawsze rozpoczynaj przeglądanie od najnowszych ofert, sprawdzając je nawet kilka razy dziennie. Nie zawężaj zbyt mocno wyników, elastyczność w tym wypadku jest kluczowa. Gdy znajdziesz ogłoszenie, które ci się podoba, od razu dzwoń i umawiaj się na wizytę – jeśli chcesz być skuteczny, musisz być pierwszy. I mniej świadomość, cały proces poszukiwań trzeba będzie powtarzać codziennie, nawet przez kilka miesięcy, bo znalezienie wymarzonej nieruchomości na twoją kieszeń często zależy od szczęścia lub przypadku.