Testy na prawo jazdy i egzamin praktyczny na kategorię B – jak się przygotować? Krótki poradnik

Niedługo czekają Cię testy na prawo jazdy oraz egzamin praktyczny na kategorię B i zastanawiasz się jak łatwo i przyjemnie poradzić sobie z tym zadaniem? Koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem, a dowiesz się, jak przygotować się do testów na prawo jazdy oraz egzaminu praktycznego. Miłej lektury!

Testy na prawo jazdy kat. B – egzamin teoretyczny 

I choć same testy na prawo jazdy kategorii B nie są same w sobie tak trudne, to oczywiście należy się do nich odpowiednio przygotować. Podstawą jest dokładne zapoznanie się z kodeksem ruchu drogowego. Musi to być naprawdę solidne przygotowanie oraz systematyczna nauka. 

W ramach kursu przyszli kierowcy odbywają minimum 30 godzin zajęć, które mają przygotować do egzaminu teoretycznego. W ich trakcie wyjaśniane są podstawowe zasady dotyczące kierowania pojazdami i spokojnie – prowadzący odpowiada na wszelkie trudne pytania o ruchu drogowym. 

Najważniejsza rada to – rozwiązuj testy. Jak mówi znane powiedzenie: praktyka czyni mistrza. Oficjalne pytania egzaminacyjne są bardzo podobne, dlatego warto oswoić się z ich formą. W ten sposób upewnisz się, że jesteś odpowiednio przygotowany do egzaminu teoretycznego. Darmowe testy na prawo jazdy to doskonały sposób na przyswojenie treści dotyczących ruchu drogowego.

Egzamin praktyczny kat. B – o czym pamiętać?

Na egzaminie państwowym na prawo jazdy należy pamiętać o kilku kwestiach. Jednak zanim przystąpimy do części praktycznej, czeka nas 30 godzin jazdy w ramach kursu. Instruktor dokładnie omówi oraz wykona każdy manewr, który wymagany jest przez egzaminatorów w ośrodkach WORD. 

Jak zatem przygotować się do egzamin na prawo jazdy? W dniu egzaminu lub nawet dzień wcześniej postaraj się odprężyć i zrelaksować. I choć zazwyczaj łatwiej powiedzieć, a ciężej zrobić, to sama próba odgonienia myśli związanych z egzaminem na prawo jazdy, powinna pomóc. Warto potraktować to wydarzenie jako kolejne doświadczenie życiowe, dzięki któremu zdobędziesz nowe umiejętności – nawet jeżeli wynik egzaminu tym razem Cię nie zadowoli. 

Pamiętaj również, że zdanie prawa jazdy za pierwszym razem to nierzadko kwestia szczęścia. Jednak nie można zaprzeczyć, że odpowiednie przygotowanie do egzaminu państwowego jest niezbędne i niezwykle pomocne. 

 

Aby nie stresować się dodatkowo, przyjdź na egzamin nieco wcześniej. Dzięki temu unikniesz ryzyka spóźnienia. Kiedy spotkasz się już z egzaminatorem, zachowaj kulturę zarówno w rozmowie, jak i na drodze. Ubierz się także schludnie i przede wszystkim wygodnie. Ubiór nie powinien krępować ruchów podczas prowadzenia pojazdu. 

Pamiętaj także, aby koenicznie zabrać ze sobą dowód osobisty lub paszport. Nie zapomnij, że dokumenty te muszą być ważne. Egzaminator może również sprawdzić czy masz okulary, szkła korekcyjne bądź inne wymagane elementy korekty wzroku. 

 

Egzamin na prawko – wcale nie taki straszny 

Aby zdać egzamin teoretyczny, musisz przede wszystkim poświęcić dużo czasu na rozwiązywanie testów. Dzięki temu jest duża szansa, że będziesz mógł pochwalić się maksymalną ilością punktów. Tak jak już wspomniano, na właściwym egzaminie teoretycznym bardzo często są te same pytania co na testach. Zatem nie pozostaje nic innego, jak dokładne rozwiązywanie i nauka testów. Więcej na ten temat znajdziesz pod tym linkiem zdamyto

 

Natomiast przed egzaminem praktycznym, spróbuj się zrelaksować i powtórz z instruktorem niezbędne manewry. Jeśli nie czujesz się pewien, możesz także wykupić dodatkowe lekcje. 

Nie martw się, z pewnością w szybkim czasie uda Ci się przebrnąć przez część teoretyczną oraz praktyczną egzaminu państwowego na prawo jazdy kategorii B.