Ile kosztuje system nawadniania ogrodu?

Wiele osób marzy o pięknym ogrodzie i trawnikach. W Polsce jest to trudne do zrealizowania ze względu na pogodę. Bardzo często w okresie od wiosny do jesieni mamy albo długie okresy deszczowe, albo nawet kilkanaście dni z rzędu bez kropli deszczu. Szczególnie te suche okresy oznaczają problemy w ogrodzie i konieczność ręcznego podlewania, co jest bardzo czasochłonne. Dlatego też coraz popularniejsze staje się rozwiązanie, jakim jest system nawadniania ogrodu.

Z czego składa się system nawadniania ogrodu?

Podstawowa instalacja do nawadniania ogrodu będzie wyposażona w:

  • Czujniki deszczu, które będą automatycznie uruchamiać system nawadniania ogrodu w dni suszy i wyłączać, kiedy wilgotność gleby będzie odpowiednia. Dzięki temu nie musimy pilnować podlewania, bo czujniki automatycznie dopasują odpowiednią ilość wody
  • Zraszacze, linie kroplujące i inne urządzenia nawadniające, które będą podlewać zarówno od góry, zraszając wodą roślinność, jak i bezpośrednio nawadniając glebę.
  • Elektrozawory, które dzielą ogród na strefy i mogą odcinać dane miejsca od wody.
  • Sterownik – dzięki temu można ustawić, kiedy ma się włączać podlewanie, czy mają to być stałe godziny, czy uruchamianie ma mieć związek z wartością wilgotności w czujnikach.
  • System nawadniania, czyli instalacja wodociągowa w ziemi lub nad jej powierzchnią, wszelkie reduktory i filtry.

Taki podstawowy system nawadniania pozwala już na wygodne, automatyczne podlewanie ogrodu i posiadanie naprawdę pięknej roślinności i eleganckich trawników.

Cena systemów nawadniania ogrodu

Mamy dwie możliwości: albo kupić samemu gotowy zestaw do automatycznego podlewania ogrodu, albo zatrudnić fachowców.

Jeśli chodzi o zestawy gotowe, to cena jest oczywiście uzależniona od powierzchni ogrodu i waha się od 1500-2000 złotych za 200 m2 aż do 6000 złotych w przypadku ok. 1000 m2.

Znacznie wyższe ceny będą w przypadku firm zakładających tego typu instalacje. Oczywiście główna różnica jest w robociźnie i poświęconym czasie. Jednak, jeśli nie masz żadnego doświadczenia w instalowaniu nawadniania i nie znasz się na tym, to firma zrobi to dobrze i profesjonalnie.

Ceny takich usług wahają się od 10-25 złotych za 1 m2 instalacji. Orientacyjny koszt założenia przez fachowców systemu nawadniania ogrodu o powierzchni 200 m2, to nawet 3000-4000 zł, podczas gdy samodzielny montaż gotowego zestawu nie powinien przekroczyć 2000 zł.