Lutnik (pracownia lutnicza Warszawa) jest wykwalifikowanym odpowiednio specjalistą, który buduje i naprawia szyjkowe instrumenty strunowe. Są to wszystkie instrumenty, które posiadają gryf, pudło rezonansowe oraz szyjkę. Lutnik pracuje w pracowni lutniczej (na przykład renomowana warszawska pracownia Luthier), gdzie ma stworzone odpowiednie warunki, aby się skupić i właściwie przeprowadzać wszelkie prace twórcze i renowacyjne.
Lutnik buduje, naprawia lub reguluje takie instrumenty jak między innymi: wiolonczela, altówka, skrzypce, gitary (akustyczne, klasyczne i elektryczne), lutnia, kontrabas czy cytr. To prawdziwy specjalista, który zawodowo serwisuje i reguluje powyższe instrumenty. Jego realizację to swoiste połączenie najwyższej jakości rzemiosła i sztuki.
Największy rozkwit lutnictwa przypisuje się Włochom i Węgrom na przełomie renesansu i baroku. To wówczas stworzono najwięcej instrumentów strunowych. Między innymi powstały też pierwsze skrzypce twórcy Andrea Amatiego. Amati był protoplastą rodu lutników, miał też sporo uczniów. Jednym z jego uczniów był Antonio Stradivari, który stworzył najbardziej znane skrzypce na świecie, zwane “Betts”. Antonio Stradivari i jego uczniowie podczas całego życia nauczyciela wykonali ponad 1000 instrumentów.
Współcześnie większość instrumentów strunowych jest produkowanych masowo w fabrykach. Tracą niestety przez to swoją wyjątkowość i swoistą duszę. Każdy instrument jest identyczny, co odróżnia go od wykonanego ręcznie przez lutnika. Sprawia to, że masowo tworzone instrumenty są znacznie tańsze, ale zawodowi muzycy cenią sobie wyjątkowość, dlatego najczęściej pozostają wierni usługom lutniczym.
Lutnik przeważnie pracuje w drewnie. Jest to możliwe dzięki różnorodnym, specjalistycznym narzędziom. Jednak w praktyce okazuje się, że lutnicy najczęściej stosują narzędzia stolarskie i ciesielskie, takie jak: pilniki, tarniki, piły czy strugi. Przydają im się również tak zwane specjalne piły japońskie oraz nożyki i dłuta snycerskie. Dzięki tym narzędziom lutnik tworzy prawdziwe arcydzieła.