Jakie znaczenie ma kukurydza gnieciona w karmieniu zwierząt hodowlanych?

Alexas_Fotos / Pixabay

Posiadając zwierzęta w hodowli, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników, a jednym z najważniejszych jest ich karmienie.

Dlaczego karmienie jest takie ważne?

Karma odpowiedniej jakości zapewnia zwierzętom hodowlanym odpowiedni rozwój, dostarcza odpowiednią ilość energii i zapewnia dobry stan zdrowia. Źle dobrana, złej jakości karma sprawi, że zwierzęta mogą być bardziej chorowite, słabsze, źle rozwinięte, a w konsekwencji dawać gorsze produkty.

Jaka karma jest dobra dla zwierząt hodowlanych?

Karmą dobrej jakości, cieszącą się uznaniem hodowców już od długiego czasu jest kukurydza. Zapewnia ona wszystko, co jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju, a także jest wartościowa i pożywna. Obecnie jest to jedna z najpopularniejszych karm dla zwierząt hodowlanych, która posiada dobre opinie.

Jaki rodzaj kukurydzy najlepszy?

Kukurydza może występować pod różnymi postaciami m.in.:

  • suche ziarno kukurydzy,
  • kukurydza w formie gniecionej,
  • kukurydza mielona,
  • kukurydza kiszona,
  • kukurydza podawana w całości.

Kukurydza nadaje się do karmienia wszystkich zwierząt i trudno tu mówić o najlepszej. Różne jej warianty będą lepsze dla poszczególnych zwierząt. To jaka karma będzie najlepsza, zależy od potrzeb, dla jednych lepsza będzie kukurydza gnieciona, a dla innych kukurydza mielona lub zakiszona. Podając konkretne przykłady – mielona jest dobra dla kur, ponieważ dobrze ją trawią, a dla bydła szczególnie krów mlecznych lepsze będzie ziarno gniecione, lub kiszone ziarno gniecione. Żeby mówić o najlepszej, to najpierw trzeba ją odpowiednio dostosować do potrzeb zwierząt.

Gnieciona kukurydza dla bydła

Jest kilka powodów, dla których ten wariant jest lepszy niż np. podawana w całości. Zgniecioną kukurydzę bydło znacznie lepiej strawi niż inną formę. Dostarcza ona również więcej wartości odżywczych i jest lepiej strawna. Ma także większą wartość energetyczną co jest szczególnie istotne w stadach, gdzie niektóre okazy mogą wykazywać niedobór energii. Trzeba pamiętać, że lepiej żywione bydło w tym krowy mleczne, to produkty końcowe wyższej jakości, co dla hodowców jest aspektem bardzo pozytywnym. Najlepszym wariantem dla bydła jest kukurydza gnieciona zakiszona. To o czym należy pamiętać, to zapewnienie odpowiednich warunków przechowywania takiego pokarmu, ponieważ w innym przypadku może on ulec całkowitemu zepsuciu lub jego jakość znacznie się pogorszy.

Znaczenie gniecionej kukurydzy w żywieniu zwierząt hodowlanych

Ma ona duże znaczenie, ponieważ bezpośrednio wpływa na rozwój, stan zwierząt oraz produkty, które ostatecznie zostaną przez nie wytworzone. Jest to karma dobrej jakości, zawiera niezbędne witaminy i minerały, można ją podawać bez obaw o niedostatki żywieniowe ze względu na brak jakiś wartościowych składników. Nie bez powodu kukurydza i to nie tylko w gniecionej formie, ale również w każdej innej jest chętnie stosowaną i popularną karmą w Polsce.